Мобілізація калію та фосфору ґрунтовими мікроорганізмами
Калій та фосфор - важливі макроелементи, у ґрунті, необхідні для живлення рослин. Вони беруть участь у метаболічних процесах:
- фотосинтез;
- передача енергії;
- синтез та розщеплення вуглеводів.
Фосфор та калій містяться у ґрунті у складі органічних сполук та мінералів. Потрапляють у ґрунт з внесенням людиною мінеральних добрив. Рослинам важко засвоювати його, тому на допомогу приходять мікроорганізми – калій- та фосфат- мобілізатори.
Бактерії та гриби родів Trichoderma, Aspergillus, Bacillus та Pseudamonas беруть участь у ряді процесів, які впливають на перетворення ґрунтового фосфору (P) та калію (К) та є невід’ємними компонентами ґрунтового циклу цих макроелементів.
Мікроорганізми вивільняють фосфор та калій з неорганічних та органічних речовин шляхом розчинення та мінералізації. Ці процеси мають вирішальне значення для перенесення із погано доступних ґрунтових форм, у доступні для рослин форми. Ці процеси, найбільш значущі в ризосфері рослин. Нестача фосфору пригнічує ріст і розвиток рослин, при цьому погано розвивається коренева система. Дефіцит калію негативно впливає на процеси обміну речовин. Листки втрачають природній колір, стають бурого забарвлення, а з часом опадають. Це призводить до низьких врожаїв та економічних втрат.
Для розвитку сталого сільського господарства потрібне детальне розуміння їхнього внеску в кругообіг фосфору та калію в системах ґрунт-рослина, тож давайте дізнаємося про механізм засвоєння фосфору рослиною.
Механізм дії калій- та фосфат-мобілізаторів
Мікроорганізми в ґрунті дуже ефективно отримують елементи для власного існування. Вони здатні швидко засвоювати калій та фосфор, що надходить з мінеральних добрив або у вигляді рослинних залишків. Після засвоєння вони активно взаємодіють з рослинами шляхом:
- збільшення площі поверхні коренів;
- розширення існуючих кореневих систем (наприклад, мікоризних асоціацій);
- посилення розгалуження коренів і розвитку кореневого волосся (стимуляція росту за допомогою фітогормонів);
- зміщення сорбційної рівноваги, що призводить до збільшення чистого переносу фосфат-іонів у ґрунтовий розчин;
- збільшення рухливості органічних форм калію.
Коріння рослин ефективно збільшує надходження калію та фосфору за рахунок підвищення росту і структури коренів. Мікроорганізми під час взаємодії з корінням рослин виробляють метаболіти, органічні кислоти і фосфатази, за допомогою яких рослини отримують елементи.
Дефіцит макроелементів широко поширений на ґрунтах у всьому світі. Калійні та фосфорні добрива є великою витратою для сільськогосподарського виробництва та ефективність використання мінералів рослинами з ґрунту та джерел добрив є низькою.
Використання біологічних препаратів, які містять бактерії та гриби калій - та фосфмобілізатори, допомагають:
- покращувати живлення рослин фосфором;
- підвищують загальну ефективність використання фосфору в сільськогосподарських системах.
Для підсилення дії біопрепаратів необхідно дотримуватись правил, які впливають на чисельність мікробів, різноманітність та присутність різних функціональних груп – це сівозміна на полі, внесення біодеструкторів сухих рослинних рештків в ґрунт, проводити культивацію тощо.
Піклуючись про рослини Ви неодмінно отримаєте якісний та кількісний врожай!
З повагою ТМ «ОРГАНИЦЯ»
.